Sportuok ir būk sveikas


Programa galiojo iki: 2021-08-31
Veiklos tipas: Būrelis
Veiklos sritis ir rūšis: Sportas
Telefonas: 867030906, 865927341
Programa akredituota

Sveika gyvensena – tai kasdienis gyvenimo būdas, kuris stiprina ir tobulina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, išsaugoti ir gerinti savo sveikatą. Fizinis aktyvumas – būtinas sveikos gyvensenos veiksnys!

   Nors organizmo reakcija į fizinį krūvį priklauso nuo fizinio aktyvumo rūšies, formos, dažnumo, intensyvumo, trukmės ir poilsio intervalų, bendrai galima teigti, kad jo bendras poveikis vaikų ir paauglių organizmui yra labai teigiamas. Daugelio epidemiologinių tyrimų duomenimis, pastebėta didelė fizinio aktyvumo mažėjimo tendencija. Pasaulyje pastebimas ne tik mažėjantis suaugusiųjų fizinis aktyvumas ir didėjanti viršsvorį turinčių žmonių dalis, bet ir mažėjantis vaikų fizinis aktyvumas, bei užimtumas.

   Vis daugiau laiko praleisdami virtualiame pasaulyje ir bendraudami per socialinius tinklus, jauni žmonės praranda gyvo bendravimo įgūdžius. Dažnas paauglys neturėdamas pakankamų socialinių įgūdžių, susiduria su bendravimo problemomis, turi problemų nuo per mažo pasitikėjimo savimi realiame gyvenime. Laikas, praleistas prie kompiuterio, kenkia ne tik normaliam socializacijos procesui, bet ir mažina fizinį aktyvumą, didina sergamumą. Atlikti tyrimai rodo, kad jau ankstyvoje vaikystėje formuojasi biologiniai sveikatos rizikos veiksniai – antsvoris, padidėjęs arterinis kraujospūdis, sutrikusi kai kurių medžiagų apykaita. Sparčiai daugėja vaikų ir paauglių, kurie 8-18 metų darosi tingūs, nutukę, nejudrūs, greitai pavargsta nuo mažiausios emocinės ar fizinės įtampos. Tokia nerūpestinga pažiūra į savo sveikatą kaip tik ir būdinga šiame amžiuje, kada būsimos ligos požymiai subjektyviai dar nejaučiami.

   Kūno kultūra ugdo valią, ryžtą ir užsispyrimą, padeda labiau pasitikėti savimi, leidžia jausti didesnę kūno ir savęs paties kontrolę. Kiekvienas fizine veikla užsiiminėjantis žmogus džiaugiasi pasiektais rezultatais. Aktyvus žmogus laimi prieš savo vakarykštį „aš“. Fizinio aktyvumo nauda nenuginčijama! Jis stimuliuoja augimo procesus, tobulina judėjimo ir atramos aparato funkcijas: didėja raumenų masė, pakinta sąnarių ir raiščių tamprumas, sustiprėja augančio vaiko kaulai, kurie tampa atsparesni lūžiams, lavėja ištvermė, lankstumas ir kitos fizinės ypatybės.

   Fizinis aktyvumas gerina vaikų sveikatą ir emocinę būklę. Fizinis darbas, fizinis aktyvumas pagreitina organizmo medžiagų apykaitą. Fizine veikla vaikai realizuoja visus svarbiausius savo poreikius – judėjimo, pažintinius, veikimo, bendravimo, saviraiškos, atskleidžia savo fizines išgales ir gebėjimus. Fizinės veiklos metu pagerėja smegenų aprūpinimas deguonimi, padidėja plaučių ventiliacija. Fiziškai aktyvūs žmonės geriau miega, o kokybiškas miegas būtinas optimaliai nervų sistemos veiklai. Nuolatinis fizinis aktyvumas stiprina širdies ir kraujagyslių veiklą, kvėpavimo sistemą, atpalaiduoja nervų sistemą, mažina agresiją, išlaisvina iš organizmo įtampą, stresą, padeda vystyti taurias žmogaus savybes, tokias kaip ryžtas, valia, savikontrolė, koordinacija.Besimokydamos tam tikrų sporto judesių, smegenys harmoningai vystosi ir lavėja.

   Stiprindami programos dalyvių sveikatą fiziniu aktyvumu atsižvelgsime į šiuos ypatumus: nesivaikyti maksimalių krūvių (varžybų), bet siekti judėjimo džiaugsmo; nesivaikyti labai gero fizinio parengtumo; skatinti kiekvienam žmogui norą judėti bei padėti pasirinkti jiems įdomią judėjimo formą; nuosekliai didinti fizinio krūvio apimtį, o ne intensyvumą; nustatyti slenkstinius, t. y. pradinius galimus ir sveikatą stiprinančius krūvius; atlikti kuo daugiau pratimų, kurių metu dirba daug raumenų grupių; labiau skatinti dinaminį raumenų darbą; tinkamai derinti darbą su poilsiu; nuolat atnaujinti fizinius pratimus (siekti, kad pratybos būtų įdomios).   Dziudo idealiai tinka tiek fizinio, tiek dvasinio potencialo ugdymui. Dziudo  užsiėmimai didina vaikų ir paauglių fizinį aktyvumą, gerina bendravimo įgūdžius, supažindina su sveiko gyvenimo būdo pradmenimis ir yra puiki priemonė tinkamam vaikų socializacijos proceso užtikrinimui. Bendraudami ir bendradarbiaudami tarpusavyje, kartu spręsdami gyvenimiškas situacijas ir vykdydami komandines užduotis vaikai ir paaugliai taptų ne tik fiziškai aktyvesni, stipresni, bet ir atsakingesni, jautresni kito poreikiams, tolerantiškesni ir tuo pačiu socialesni.

  Programa daroma prielaida, kad sveikas gyvenimo būdas yra neatsiejamas nuo sveikos mitybos, tinkamo dienos režimo suvokimo ir laikymosi, tinkamos higienos. Pagrindinis programos tikslas– socialinės ir fizinės veiklos pagalba formuoti tinkamus aukščiau išvardintus įgūdžius.


Vaikų pažangos skatinimas, vertinimas ir įsivertinimas

Dziudo meistriškumas vertinamas pagal diržų spalvą. Vaikams labai svarbi motyvacija – siekti kuo aukštesnio diržo, kuris rodo jo savininko meistriškumo lygį.  Du  kartus per metus vaikai turės galimybę išlaikyti dziudo DAN-KYU egzaminą. Egzamino metu vaikai galės parodyti dziudo techniką, paaiškinti   dziudo moralės kodeksą, jo reikšmes, pakomentuos dziudo taisykles, taisyklingai sulankstys kimono  ir t.t. Vaikai, kurie parodys didesnes pastangas bus skatinamai simbolinėmis dovanėlemis.


Mokytojų kvalifikacija

Eimantas Tukačiauskas: Vilniaus Universitetas, žurnalistikos studijos bakalauro laipsnis (2016 m), Kūno kultūros ir sporto veiklos leidimas (2016). VšĮ „Policijos Akademija“ vasaros poilsio stovykla treneris – vadovas ( 2015 m, 2016m.), Treneris- vadovas visuomeniniais pagrindais: A.Žulono dziudo ir imtynių sporto klubas „Pelėda“ (2014-2017).

Darius Jukonis: Vilniaus Pedagoginis Universitetas (2002), išklausyti seminarai: „Funkcinė sporto treniruotė naudojant elastinio pasipriešinimo sistemą“ (2015), „Sportininkų motyvacijos kelimas“ (2015) ir kt.


Mokytojų kvalifikacija

Eimantas Tukačiauskas: Vilniaus Universitetas, žurnalistikos studijos bakalauro laipsnis (2016 m), Kūno kultūros ir sporto veiklos leidimas (2016). VšĮ „Policijos Akademija“ vasaros poilsio stovykla treneris – vadovas ( 2015 m, 2016m.), Treneris- vadovas visuomeniniais pagrindais: A.Žulono dziudo ir imtynių sporto klubas „Pelėda“ (2014-2017).

Darius Jukonis: Vilniaus Pedagoginis Universitetas (2002), išklausyti seminarai: „Funkcinė sporto treniruotė naudojant elastinio pasipriešinimo sistemą“ (2015), „Sportininkų motyvacijos kelimas“ (2015) ir kt.


Lankančiųjų amžius: 6–15 m.

Tvarkaraščius ir vykdymo vietas rasite pagal paiešką nuorodoje https://www.emokykla.lt/neformalus/edukacija/programos-mokiniams/vilniaus-miesto-savivaldybe/461